Türk ve dünya mutfağında kahvaltıda yemeklerde vazgeçilmez bir tat olan yumurta, günlük olarak kullanılan en temel gıdaların arasındadır. Yumurtanın organik olup olmadığını anlamanız için gerekli olan bilgileri sizlerle paylaşıyoruz. İyi yumurta nasıl anlaşılır? İşte, yumurta hakkında bilinmesi gereken önemli ayrıntılar...

İyi kolesterolü yükseltmesiyle bilinen yumurta, besleyici bir yapıya sahip olması nedeniyle göz sağlığını korur ve denir seviyesini artırır. Tok tutar, beyin sağlığına olumlu etki eder bayanların sıklıkla maruz kaldığı meme kanserini önlemeye engel olur. Organik yumurta daha sağlıklı olduğu için yumurtanın organik olması çok önemlidir. Organik olmayan yumurta nasıl anlaşılır? Organik yumurta analizi nasıl yapılır?

ORGANİK YUMURTA NASIL ANLAŞILIR?

Organik yumurtanın sarı kısmı yapay yemle beslenen tavuk yumurtalarına göre daha küçük ebata sahiptir.

Organik görünümlü parlak ve tertemiz görünen yumurtalara güvenmek yerine pazarda veya markette satın alacağınız yumurtaların üzerinde organik sertifikasının yazılı olup olmadığına dikkat ediniz.

Organik yumurtaların boyları eşit olmaz. Tavukların organik yemle beslendikleri için yumurtaların boyları da birbirinden farklı olabilir.

Organik yumurtanın iç kısmı koyu sarı renkte olmalıdır. İç kısmı kırmızı renkte olan yumurta çeşitlerinden KESİNLİKLE almayınız.

Yumurtanın renginin tavuğun rengi ile alakalı olduğu için organik yumurtaya özel bir renk gözetilmemelidir. Organik yumurta beyaz ve kahverengi olabilir.