ORGANİK YUMURTA

 

Organik yumurta Otantik Köy ; üretim tesisi  ve kapasitesi , sektörel tecrübesi , donanımlı kadrosu , pazarlama zinciri  ile piyasada kendisinden iyi söz ettiren firmalar arasında yerini almıştır. Gerekli hijyen koşulları oluşturularak , veteriner ve gıda mühendisleri ile sürekli kontrollerin sağlandığı tesisimizde önceliğimiz , kaliteli ürün elde edip bu kaliteyi hak eden müşterilerimize ürünlerimizi ulaştırmak ve müşteri memnuniyetini sağlamak. Kim en lezzetli ürüne ulaşmak istemez ki ?

Dünyanın her ülkesi ve her şehrinde , neredeyse en ücra köşeye kadar zengin / fakir gözetmeksizin sofraları süsleyen en önemli temel besin maddesidir YUMURTA. Anne sütünden sonra tüm besin maddelerini , vitamin ve mineralleri bünyesinde bulunduran bu ucuz ve her sofraya misafir olan besleyici ürün uygun ortamlarda üretildiği zaman daha da faydalı bir hale geliyor.

Otantik Köy firması olarak bu organik yumurtaları yıllardır sofralara taşıyoruz. Hijyenik ve uygun koşullar oluşturulmuş tesisimiz en kaliteli gezen tavuk yumurtasının üretimi konusunda öncülük etmekte. Doğal yaşamlarından taviz vermeden ve doğal yumurtlama süreçleri uzman veteriner hekimlerimiz tarafından gözlenerek üretim yapılan bu değerli gıda maddesi bu kadar zahmeti hak ediyor.

Organik Yumurta Ne Kadar Doyurucu?

Her sabah kahvaltı sofralarımızda olmazsa olmaz bu lezzetli yumurtalar tek başına bile doyurucu oluşu ve lezzeti ile vazgeçilmez. Diğer ticari ürünlerin aksine yumurta hile yapılamayacak tek besin maddesidir. Kendi ambalajı ile hazır halde tavuklardan elde edilen bu ürüne hile ve fesat karıştırılması çok mümkün değil.

Dışardan müdahale edilmesi halinde yumurtanın formu değişip bozulması söz konusu olacaktır. Günümüzde farklı üretim teknikleri ile de yumurta elde edilmekte. Kuluçka makinalarından elde edilen civcivlerin hızlı bir sürece tabi tutularak erişmiş tavuk haline getirilerek zırai ürünlerle beslenmekte. Elde edilen yumurtalar besin içeriği olarak neredeyse yok denecek kadar az içerikte.

Gezen tavuk yumurtası elde etmek için uygun çiftlik koşulları oluşturulmalı ve hayvanlar serbest bırakılarak çeşitli otlar ve yemler ile beslenmeli. Uzun ve zaman gerektiren bir süreç olmasına karşın besin değieri oldukça yüksek organik yumurta elde edebiliyosunuz. Emeklerinizin karşılığı doğal elde edilmiş bir besin maddesi oluyor.

Müşterilerinizin sizi tercih etmesi için en önemli faktör de işte bu. Otantik Köy firmamız tüm bu süreçleri iyi yönetecek yetişmiş uzman ekip ve veterinerler eşliğinde kaliteli ürün ve  temiz tesis anlayışını sektöre duyurmuştur. Tüm sertifikalarımız , belgelerimiz ve sürekli güncellediğimiz kalite politikamız ile bizi tercih eden müşterilerimiz için daha iyiyi hedefliyoruz. Uluslar arası standartlarda üretim yapma vizyonu olan firmamız şu an ki misyonu ile tüm hedeflerine her yıl yeni bir ivme katarak yaklaşmıştır. Otantik köy hakkında  kapsamlı bilgiye Google Üzerinden ulaşa bilirsiniz.

 

ORGANİK YUMURTA NEDİR ?

organik yumurta
organik yumurta

Organik Yumurta  kesinlikle kimyasal hiçbir madde kulanmadan doğal yemler ile beslenen sağlıklı tavuklardan elde edilen yumurtadır.  Bu yumurtaların üretiminde oldukça dikkat edilmesi gereken aşamalar ; öncelikle hayvan sağlığı , kimyasal maddelerin kullanılmaması , üretim tesisi içerisindeki doğal arazi . Kısacası sağlıklı ortamda sağlıklı yetişen tavukların sağlıklı yumurtaları Organik yumurta olarak adlandırılır. Genel özellikleri ise ; yumurtanın iç kısmının sarı olması. Kırmızı renkte ise kesinlikle tavsiye edilmez. Türk Gıda Kodeksine göre ‘’0’’ ile başlayan kodlar Organik  , ‘’1’’ ile başlayan kodlar ise gezen tavuk yumurtalarıdır.  Tavuklar stresten uzak bir şekilde beslenir ve yumurtaları stressiz bir ortamda bırakır. Bu hayvanlara kesinlikle herhangi bir ilaç veya antibiyotik tedavisi uygulanmaz.

Tavuklar oldukça geniş kümeslerde rahat edebilecekleri şekilde yetiştirilir. Doğal beslenmeleri için çiftlik etrafında oluşturulan doğal ortamlarda otlar ve doğal yemler ile beslenir. Şehir merkezlerinden uzak kurulması gereken bu doğal tabiat alanlarına sahip tavuk çiftlikleri bol besin kaynağına sahip doğal yumurtalar elde edilmesi için önemli detaylardır. Çiftliklerin Sanayi sitelerinden ve üretim yapan fabrikalardan uzak konumlanması da ayrı bir önem taşır. Çünkü bu hayvanların kendilerini tabiatta hissetmeleri ve stresten uzak olmaları daha verimli hale gelmelerine pozitif bir etkendir. Fabrikalardan çıkacak olan zararlı atıklar çevreye zarar  vereceği gibi etkilenen toprak ve habitat dolaylı yoldan tavuklara direk etki edecektir.

Görüldüğü üzere birbirine bağlantılı contamine etki edecek süreçler  doğru şekilde değerlendirilmezse sonuç istenmeyen boyutlara sebep olacaktır. Yani kısacası tavuk  çiftliklerinde çiftlik arazisi içerisinde yada yakın arazilerde toprak , su ve bitki örtüsü bile dikkate alınmalı. Organik üretim yapabilmek için bu önemli detaylar asla göz ardı edilmemeli. Sağlıklı yumurtaya ulaşmak için sağlıklı bir ortamda yetişen tavuklara ihtiyaç olduğu gerçeği unutulmamalı. Otantik Köy firması olarak belirttiğimiz bu süreçleri tesisimizde sizlere en iyiyi sunabilmek adına gerçekleştiriyoruz. Sofralarınızda ; bu çok kullanılan besin maddesini daha taze ve vitamin mineral seviyesi daha yüksek şekilde Otantik Köy farkı ile sahip olabilirsiniz.

 

ORGANİK YUMURTA NASIL ANLAŞILIR ?

Organik Yumurta ; kendi ambalajı ile meydana geldiği için ancak içerisinde ki sarı kısım görülerek ayırt edilebilir. Yumurta sarısı koyu sarı renkte ise organiktir. Çok koyu bir turuncu rengi var ise organik değildir. Dışardan bakıldığında organik yumurta çok fazla anlaşılamaz. Fakat dış kabuğunun daha kalın olduğunu söyleyebiliriz. Daha kısa sürede haşlanır ve lezzet bakımından fark edilebilir bir etkisi vardır. Gurme iseniz eğer bu farklılığı hemen hissedebilirsiniz. Dış kabuğu önemli ölçüde kalsiyum kaynağıdır. En fazla kalsiyum ise yumurta sarısında bulunmaktadır. Kemikler ve eklemler için oldukça önemli olan bu madde tek başına yumurtadan takviye edilir. Potasyum , doymuş yağ ,protein , demir gibi insan vücudunun ihtiyacı olan bu maddeler bir adet yumurtadan ihtiyacımızı karşılar.

Besin değeri oldukça yüksektir. Bir çok vitamini içerisinde barındırdığı için özellikle her sabah kahvaltıda tercih ettiğimiz bu lezzetli yiyecekler sadece kahvaltı sofralarımızı süslemez. Tüm dünya mutfaklarında türlü türlü yemeklerde kullanılan özellikle tatlıların içerisine lezzet veren gıda haline gelmiştir. Özellikle çocukların gelişimi için oldukça önemli olan bu besleyici yiyeceğin  her gün tüketilmesi gerekir. Yetişkinler için de oldukça besleyici ve vitamin / protein takviye edici besindir maddesidir. Yumurta ; D , B12 , E , folat ve riboflavin vitaminlerini alacağımız önemli bir kaynaktır .Bu durumda yumurta için şunu söylememiz doğru olur ; elmas değerinde ve en ucuz besin maddesi .

Büyüme çağında ki çocuklarımızın gelişiminde doğal ürünler tercih ederiz. Yetişkinlerin de yine her hafta en az 5 gün bu ürünü tüketmeleri birçok protein ve vitamini karşılamalrı anlamına geliyor. Kısacası her yaşta insanın ve her ekonomik düzeyde toplulukların her gün kullanması gereken bir besin. Aslında kolay bulunabilirliği ve uygun fiyatı da bu ürüne rahatça ulaşabilmemize etken.

 

ORGANİK YUMURTA İLE DİĞER YUMURTALAR ARASINDA Kİ FARK NASIL ANLAŞILIR ?

Organik tavuk yumurtası  ve diğer yumurtalar arasında oldukça önemli farklar bulunmaktadır.

Diğer yumurtalar dendiği zaman şunu anlamamız gerekir ; Konvansiyonel kafeslerde yetiştirilen tavuklardan elde edilen yumurtalardır. Tavukçuluk sektöründe en yaygın üretim modelidir. Organik yumurta daha önce de bahsettiğimiz gibi kimyasal hiçbir madde kullanmadan organik besi ile beslenen tavuklardan elde edilirken , diğer yumurtalar antibiyotik , GDO’ lu besinler ve hormon takviyesi ile elde edilen yumurtalardır.
</br></br>

Dolayısı ile iki yumurta arasında besin değeri açısından önemli ölçüde farklılık oluşmaktadır. Zaten iki ayrı üretim modelinde kanatlı hayvanların yetiştirilerek sonucun aynı olması beklenemez. Doğal  olmayan yöntemlerle tavuk yetiştirilmesi o hayvandan alınacak yumurtanı kalitesine de yansıyacaktır.

 

Konvansiyonel kafes sistemi ; tavukların metal kafeslere 50 x 50 cm ebatında zemin eğimli olan küçük odacıklarda yaşam alanı oluşturulmasıdır. Hayvanlar özgürlüklerinden kısıtlandığı için stres ve korku ögeleri ile başbaşa sıkışık bir şekilde temiz havadan tam olarak faydalanmadan ne kadar sağlıklı bir yumurta verebilir ? Antibiyotik ve GDO’lu ürünler tavukların bağışıklık sistemlerini de etkilemektedir. Beslenme yöntemlerinde doğal olmayan ve katkı maddeleri içeren ürünlerle olunca da düşük kalite yumurtalar elde edilecektir. Tabi ki doğal besinlerle beslenen tavuklardan elde edilen yumurtaları diğer yumurtalarla kıyaslamak çok mantıksız bir yaklaşım olacaktır. Besin değeri daha yüksek bir ürün elde edip onu pazarlamak hem müşterilerimizin memnuniyetini hem de Otantik Köy firmamızın prestijini arttırmak adına atılan emin adımlardır.

 

O zaman 2 yumurta türünü şöyle kıyaslayalım. Organik yumurta ; besleyicidir , besin değeri ve içerdiği vitaminler oldukça yüksektir. Sağlıklı ve lezzetlidir. Yumurta sarısı sarı renktedir. Hiçbir kimyasal katkı maddesi içermez . Diğer yumurtalar ; organik olmayan yöntemlerle beslenen tavuklardan elde edildiği için besin değeri ve içerdiği vitaminler çok çok düşüktür . Yumurtanın sarısı koyu bir sarı yada turuncu renktedir. Bu kadar farklılığı bilecek ve besin değeri düşük yumurta tercih edecek müşteri yoktur herhalde.  Biz firmamız yetkilileri bu farklılıkları ve sayamayacağımız detayların bilincinde kaliteli ürün üretecek tesisi kurarak Organik yumurtaları sofralarınıza taşımanın gururunu duyuyoruz.

 

ORGANİK YUMURTA İLE GEZEN TAVUK YUMURTASI ARASINDA Kİ FARK NEDİR ?

Aslında Organik yumurta ve gezen tavuk yumurtası arasında çok fazla bir detay yok. Gezen tavuk yumurtası adından da anlaşılacağı gibi tavukların özgürce doğadan her türlü besin maddesini gün boyu yiyerek beslendiği ve bunun sonucunda besin değeri çok yüksek bıraktıkları yumurtalardır. Hatta diğer yumurtaların 3 katı daha fazla E vitamini ve 1,5 kat fazla A vitamini içeren yumurtalar bırakan tavuklara ait yumurtalardır. Organik yumurtaların yumurta sarısı daha açık renkte olur. Gezen tavuk yumurtası normal yumurtalara göre 7 kat daha fazla beta karoten , 3 kat daha fazla omega 3 , 3 de 1’i kadar kolesterol içerir. Organik beslenen tavukların yumurtalarında yüksek oranda A ,  E vitamini  ve Omega 3 bulunur.

Organik yumurta üretilirken hormon , GDO ve antibiyotik kullanılmaz . Tesisin açık alanlarına ve rahat gezinebilecekleri kapalı alanlara sahip olan tavuklar yeterince temiz hava alabilirler. Otantik Köy tesisi şehirden uzak tabiat ile başbaşa üretim çiftliğini oluşturarak tavukların serbest bırakılarak tüm habitatdan faydalanması sağlanmaktadır. Doğada var olan bitki çeşitliği ve tavukların protein ihtiyacını karşılayan toprak içerisinde yaşayan solucan ve böceklerin bu hayvanların sağlığı içinde büyük katkısı olduğu gözlenmiştir. Sağlıklı bir canlının da sağlıklı ürünlere sunması kaçınılamaz bir gerçek.

Hala yumurtalar ile ilgili bir çok emin olunmayan bilgilerin ortalıkta dolaşıyor olması da kafaları karıştırsa da beslenme uzmanları ve bu konuda yetkin kişilerin beyanları esas alınmalıdır. En sağlıklı yumurta hangisi sorusunun cevabı aslında açık ve nettir. Yine de en doğru bilgi en güvenilir kaynaklardan elde edilmelidir. Yanlızca Organik yumurta ve Gezen tavuk yumurtası üretimi yapılan tavuk çiftliğimiz ile tanışmanızı , bizi takip etmenizi ve ürünlerimizden faydalanmanızı tavsiye ederiz. Ürünlerimizi tadma fırsatını elde etmeniz için dağıtım noktalarımız , bayilerimiz yada direk firmamız ile iletişime geçmenizi öneririz.