Belki dikkat etmişsinizdir, yumurtaların üzerinde bazı kodlar bulunmaktadır. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yürütülen Yumurta Tebliği’nce aşağıdaki görselde olduğu gibi yumurtaların üzerinde takip kodu bulunmaktadır.

Peki, bu kod bizim için ne anlama geliyor? Kod ilk olarak 0,1,2 ve 3 olmak üzere bir rakam, menşei ülke kodu ve ardından yumurtanın hangi ilde üretildiğine göre şehir plaka kodu yer almaktadır. İlk olarak, 0,1,2,3 gibi rakamların ne anlama geldiğine bakalım. “0” ile başlayan yumurtalar, organik yumurta anlamına gelmektedir. Organik tavuk yetiştiriciliği yapılan bir işletmede, tavuklara hiçbir şekilde ‘hormon’ uygulanmadığını belirtmektedir ve bu işletmede tavuklar için kullanılan yemler de organiktir. Takip kodu “1” ile başlayan yumurtalar, serbest dolaşan tavuk yumurtasını ifade etmektedir. Bu yumurtalar ise, çiftliklerde rahatça gezebilen tavuklardan elde edilmektedir ve bu tavuklara, GDO içermeyen yem ve hormon ile ilgili bir kısıtlama bulunmamaktadır.

Takip kodu “2” ile başlayan yumurtalar, tavuk çiftliklerinde kümes içerisinde kafessiz yaşayan tavuklardan elde edildiğini göstermektedir. Bu tavuklar, açık alan olmadan kümes içerisinde hareket edebilen, dolaşabilen hayvanlardır. Bu kod ile üretilen yumurtaların elde edildiği tavuklarda yine GDO ve hormon kısıtlaması bulunmamaktadır.

Takip kodu “3” ile başlayan yumurtalar ise, tamamıyla kafesli bir ortamda yaşayan tavuklardan elde edilmektedir. Bu tavuklar, kafeste büyütülüp yetiştirilir ve hareket alanları bulunmaz. Yine bu tavukların yetiştirilmesinde kullanılan yemlerde GDO ve hormon kısıtlaması bulunmamaktadır.

Şimdi birkaç örnek ile yumurtaların üzerinde bulunan takip kodlarını inceleyelim. İlk olarak yukarıda belirtilen görselden başlayalım. Gördüğünüz üzere takip kodu 3 ile başlamaktadır. Yani bu yumurta kafesli ortamda yetiştirilen tavuklardan elde edilmiştir. Ardından TR ifadesi vardır. TR ifadesi, bu yumurtanın ülkemiz sınırları içerisinde üretildiğini göstermektedir, bu ifadenin ardından 10 rakamı görülmektedir. Bu rakam ise, ülkemiz sınırları içerisinde bulunan ve şehir plaka kodu 10 olan Balıkesir ilimizi ifade etmektedir.

 

Yukarıdaki yumurtanın takip kodu 1 ile başlamaktadır. Bu yumurta, serbest gezen tavuklardan elde edilmiştir. DE ifadesi ise, yumurtanın Almanya’da üretildiğini göstermektedir. Unutmayın, marketlerden yumurta satın alırken ambalajın üzerinde bulunan markaya değil, yumurtaların üzerinde bulunan takip kodlarına güvenmelisiniz ve üzerinde takip kodu bulunmayan yumurtaları kesinlikle satın almamalısınız.